Typy karoserií osobních automobilů

11. března 2008 v 19:23 | Lukáš Obermajer |  Novinky a zajímavosti
Nemohl jsem se dívat na ten neustálý zmatek, který nastal při označování jednotlivých druhů automobilů, především díky současné módě crossoverů (kombinace prvků několika typů automobilů), a proto jsem se rozhodl sestavit přehlednou tabulku základních druhů karoserií. Doufám, že vám bude k užitku.

Offroad
Offroad je označení terénních automobilů, ketré se vyznačují zvýšenou světlou výškou, samozřejmostí je pohon 4×4 spojená s robustní konstrukcí rámu i karoserie. Ta může být otevřená i uzavřená. Skutečné offroady (nepleťme si je s SUV!) patří do velmi těžkého terénu, pro který jsou uzpůsobeny tak, aby zvládali prudké stoupání i klesání, bahnité svahy i vodu. Mezi nejznámější automobily kategorie offroad patří Mitsubishi Pajero, Nissan Patrol, Land Rover, Hummer.
SUV
Zkratka SUV vznikla z anglického Sport Utility Vehikle, v doslovném překladu to znamená sportovní užitkové vozidlo. Automobily typu SUV často lákají k výletu mimo silnice a pro tento případ jsou většinou vybavena pohonem 4×4. Nejedná se však o plnohodnotné terénní vozy. Často jsou robustní konstrukce, tím pádem mají větší spotřebu a emise. Na druhou stranu poskytují ohromný vnitřní prostor, možnost využití výhod pohonu všech čtyř kol, a díky vysokému posazu také větší pocit bezpečí. Jako příklad lze uvést Mitsubishi Outlander, Fiat Panda 4×4, Škodu Yeti.
PickUp (Pick-up)
Pick-up je užitkový vůz s uzavřenou kabinou a odděleným prostorem pro náklad. Nákladový prostor může být zakrytý plachtou nebo pevnou nástavbou. Mezi pick-upy lze zařadit automobily odvozené od modelových sourozenců různých kategorií, od offroadů (Nissan PickUp, Mitsubishi L200) po malé vozy (Škoda PickUp, Seat Inca apod.).
Hatchback
Anglické slovo hatchback označuje automobily obvykle v tří, nebo pěti dveřovém provedení. Mají dvouprostorovou karoserii s výklopnou zádí. Součástí zadních (pátých) dveří je i zadní okno, které se otvírá spolu s dveřmi. Vzniká tak pohodlný přístup do zavazadelníku. Typické příklady těchto vozů jsou Škoda Fabia, Ford Fiesta, Fiat Grande Punto nebo Renault Clio.
Gran Turismo
Vozy kategorie Gran Turismo (tedy GT), se těší velké oblibě především v posledních letech a zastiňují tak klasická kupé, kterým se velmi podobají. Charakteristika GT je prakticky stejná jako u kategorie kupé, jedná se však o jakýsi hybrid s třídveřovým hatchbackem, se kterým jsou tyto vozy také obvykle zaměňovány. Hlavní rozdíl oproti kupé je v pozvolnějším klesání zádě, větším pohodlí na zadních sedadlech a vozy GT jsou často zaměřeny spíše na pohodlí, než na výkon. Sportovní jízdní vlastnosti však zůstávají mezi prioritami těchto vozů. Nejlepším příkladem vozů této kategorie je Alfa Romeo Brera, nebo třídveřový Fiat Stilo.
Coupe (Kupé)
Kupé je kategorie sportovních až supersportovních vozů s uzavřenou dvoudveřovou karoserií, pevnou střechou a pozvolna se svažující zádí. Automobily kupé mohou mít jednu nebo dvě řady sedadel. V poslední době se objevilo několik sportovních sedanů, které svým designem sice kupé připomínají (a výrobci jsou často označovány jako čtyřdveřové kupé), ale toto označení je mylné, jedná se opravdu o čtyřdveřové sportovní sedany. Název kupé je vyhrazen striktně dvoudveřovým vozům.
Targa
Targa spadá do kategorie sportovních automobilů. Je jakýmsi kompromisem mezi kupé a kabrioletem, kdy je hodní část pevné střechy vozu odnímatelná. Z důvodu zachování nezbytné torzní tuhosti automobilu bývá v některých případech zachován tenký pruh střechy. Tento typ karoserie proslavila především automobilka Porsche a její model 911. Velké popularitě se tento druh automobilů těší v USA, kde je znám pod přezdívkou T-tops. Pro nás bude ale zřejmě nejznámější targou Honda CRX, nebo některé modely Ferrari z přelomu 80. a 90. let.
Tudor
Automobily typu tudor v dnešní době nepatří, zajména pro oblibu hatchbacků, mezi běžně vyráběné automobily, navíc jsou obvykle zaměňovány za sedan, nebo dokonce kupé, protože název tudor, který vznikl z "Two door saloon" již téměř zanikl. Charakteristika tudoru je stejná, jako u sedanu, tedy stupňovitá zadní část a oddělený zavazadlový prostor. Liší se však jediným párem dveří. Z historie můžeme vyzdvihnout český tudor Škoda 1000MBX, z dnešní produkce např. Subaru Impreza, Honda Civic Coupé, Nissan Skyline R32-34, nebo dokonce Ferrari 612 a Mercedes CL.
Sedan
Pod názvem sedan známe automobily s uzavřenou, čtyřdveřovou a zpravidla pětimístnou karoserií. Záď sedanu je stupňovitá a zavazadlový prostor je od prostoru pro cestující zcela oddělen. Mezi typické sedany patří například Volkswagen Passat, Peugeot 607 apod. Některé sportovní sedany mohou být zaměňovány za kupé (jedná se však o nesprávné označení), nebo za liftback, který se odlišuje vzhůru výklopnou zadní stěnou (např. Škoda Octavia).
Liftback
Anglické slovo liftback označuje automobily obvykle v dvou, nebo čtyř dveřovém provedení, se stupňovitou zádí. Ve srovnání s hatchbackem se záď svažuje pomaleji a připomínají tak spíše sedany. Součástí zadních (pátých) dveří je i zadní okno, které se otvírá spolu s dveřmi. Vzniká tak pohodlný přístup do zavazadelníku. Typické příklady těchto vozů jsou Škoda Octavia, Renault Laguna, Toyota Avensis, Ford Mondeo. Mezi liftbacky patří také nová Škoda Superb se systémem otevíraní pátých dveří Twindoor.
Limuzína
Limuzína je kategorie vozů s uzavřenou čtyřdveřovou karoserií a stupňovitou zádí. Za limuzíny lze považovat i některé druhy sedanů, se kterými mají limuzíny mnoho společných vlastností (např. oddělený vnitřní prostor). Klasické limuzíny mají navíc oddělený prostor mezi řidičem a cestujícími na zadních sedadlech. Typické příklady limuzín jsou Bentley, Lincoln, Rolls Royce a další.
Pullman
Vozy pullman jsou snad nejluxusnějšímy vozy které brázdí silnice po celém světě. Často bývají považovány za limuzíny a v podstatě se od nich liší v jediné věci - v prodloužené karoserii s obrovským prostorem pro dva a více cestujících. Všechny ostatní parametry jsou shodné. Výbava těchto vozů bývá neuvěřitelně luxusní, objevují se například domácí kina, chladící boxy atd. Vozy typu pullman běžně vyrábí pouze Lincoln, často však bývají upravovány vozy Mercedes, nebo také Lancia (Stola S85).
Landaulet
Landaulety patří mezi vůbec nejluxusnější automobily a velké oblibě se těší hlavně v arabských státech. V podstatě se jedná o limuzínu, vůz se však liší stahovací střechou v zadní části. Landaulet patří do kategorie vozů s uzavřenou čtyřdveřovou karoserií a stupňovitou zádí s odděleným prostorem mezi řidičem a cestujícími na zadních sedadlech. Na výrobu landauletů se v současnosti žádná automobilka nespecializuje, většinou se jedná o upravené vozy Mercedes, Maybach apod.
Kombi
Jméno kombi označuje osobní automobily s velkým zavazadlovým prostorem umožňujícím přepravu rozměrnějších nákladů. Tyto automobily se vyznačují prodlouženou karoserií bez svažující se zádí, umožňují dobrý přístup do zavazadlového prostoru, mají dobrou variabilitu vnitřního prostoru a zvýšenou užitkovou hmotnost. Jsou často odvozeny od karoserie typu hatchback či sedan. Typické příklady těchto vozů jsou Škoda Fabia Combi, Ford Focus Combi, Fiat Stilo Multiwagon a mnoho dalších.
Kabriolet
Kabriolet je typ automobilu, který má dvoudveřovou karoserii, stahovací nebo odnímatelnou střechu. Díky rozvoji moderní techniky začaly být oblíbené vozy CC, tedy Coupé-Cabrio, které mají pevnou skládací střechu. Na rozdíl od roadsterů má kabriolet čtyři místa pro cestující. Většinou jsou však místa na zadních sedadlech pouze nouzová a lze je využít maximálně k přepravě dětí, nebo na krátké vzdálenosti. Typické příklady kabrioletů jsou Peugeot 206CC, BMW řady 3 Cabrio, AUDI A4 Cabrio nebo Volkswagen Eos.
Spider
Spider, často označovaný také jako roadster, je otevřený automobil, který má dvoudveřovou karoserii se stahovací nebo odnímatelnou střechou. Často bývá zaměňován za kabriolet, liší se však tím, že má jen dvě místa pro cestující, nejčastěji umístěná těsně před zadní nápravou. Nejčastěji můžete potkat spidery jako jsou Audi TT Roadster, Mazda MX-5 Roadster, nebo Fiat Barchetta.
MPV
Zkratka MPV vznikla z anglického Multi-Purpose Vehicle tedy, více účelové vozidlo. V Severní Americe se můžete setkat s označením Minivan. Příkladem velkoprostorových automobilů můžou být vozy Ford C-MAX, Mazda MPV, Škoda Roomster. Automobily MPV jsou určeny pro přepravu osob i nákladu. Vyznačují se uzavřenou pětidveřovou karoserií, postavenou na podvozku osobního automobilu. Stavba automobilu je znatelně vyšší než u běžného osobního vozu. Karoserie je prostorná, vhodná pro přepravu pěti i více osob.
Van
Tato kategorie automobilů se lehce překrývá s MPV. Vozy skupiny Van jsou však většinou prostornější, především proto, že jsou to v podstatě osobní verze odvozené od užitkových automobilů. Jedná se v podstatě o jakýsi spojovací článek mezi MPV a Mikrobusy. Typický Van je třeba Fiat Scudo, Citroen Jumpy nebo Volkswagen Sharan.
 

14 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 _LuCiiBuSkA_ _LuCiiBuSkA_ | E-mail | Web | 11. března 2008 v 19:27 | Reagovat

Pěknej bločeQ..ale fakt..x)..nejvíc se mi lííbíí ten desing..x)..viděla jsem hodně blogu..ale tadyten patří mezi nej..x)

2 Vývojově zakrnělej Vývojově zakrnělej | E-mail | 2. června 2008 v 15:28 | Reagovat

seš KING... to bich nedokázal namalovat

3 Kuba Kuba | 19. října 2008 v 13:12 | Reagovat

Přesně tohle jsem hledal, dobrá práce a díky

4 Enwi Enwi | 18. listopadu 2008 v 18:35 | Reagovat

Kdo umí,umí...Hehe fakt kvalita...Mě to celkem pomohlo.

5 Brian94@azet.sk Brian94@azet.sk | 7. ledna 2009 v 17:32 | Reagovat

Perfektná práca presne to som hladal díííki fakt dííki a inak pekný web...

6 Laki Laki | 6. března 2009 v 21:05 | Reagovat

přesně tohle hledal i KOCMAN!!! taky Ti moc děkuje!!!

7 Pavol 8117 Pavol 8117 | E-mail | 1. května 2009 v 3:58 | Reagovat

Absolutne uzasne, dakujem.

8 nxrkiamc nxrkiamc | E-mail | Web | 6. června 2009 v 15:22 | Reagovat

czHeZo  <a href="http://utywzotaiyxp.com/">utywzotaiyxp</a>, [url=http://pbaemcjyeymy.com/]pbaemcjyeymy[/url], [link=http://efaldwkthkjl.com/]efaldwkthkjl[/link], http://lrmeankzbiqc.com/

9 michal michal | E-mail | Web | 15. července 2009 v 10:32 | Reagovat

tivogy takvá karoserie toje snad nejlepší než to o má ten chlápek od vedle to co i ukazoval jak to hezky namaloval mejesice jen 13let jo ale uš mám sen kterej semi prtoste splní já to vim že jo a tzen sen je mít auto ale takoví no to vás nemusí zajmat pardon ale jinak suppeeeeeeeeeer veb moje lidé je vim.cz :D ok tak caw

10 michal michal | E-mail | Web | 15. července 2009 v 10:33 | Reagovat

=

11 lunochod lunochod | 16. srpna 2009 v 10:43 | Reagovat

Hezky udělané, dík

12 pajabobika pajabobika | 8. září 2009 v 17:12 | Reagovat

hochu, řeknu ti, když sem hledal odpověď na úkol do AUT(automobily), našel sem co sem hledal, tys mi fakt pomoh. dik

13 wwandal_wii wwandal_wii | 5. listopadu 2009 v 19:33 | Reagovat

Super azpon se dozvim neco...xDxD 8-)  8-)  8-)  8-)  8-)

14 Randolf Randolf | E-mail | 22. prosince 2009 v 12:22 | Reagovat

:-) Perfektní Ač jsem starší dodnes jsem neznal přesné významy těchto označení. Vysvětlení od různých přátel se velmi lišila.Díky.

15 Thomas Thomas | Web | 19. února 2010 v 22:54 | Reagovat

Výborný blok s významy, které jsem snad ještě neslyšel :) Přikládám velmi zajímavý odkaz, posudte sami.. http://opq.cz/93

16 martin martin | 9. září 2010 v 17:36 | Reagovat

Dobrý den,
Jak jistě víte, blíží se období, kdy lidé řeší otázky ohledně povinného ručení na svůj vůz.Nenechte se nachytat různými "nejvýhodnějšími" nabídkami od různých pojišťoven a raději si zkontrolujte, jaké povinné ručení je pro Vás nejvýhodnější a nejlepší. na tomto odkazu http://opq.cz/154 si vše můžete skvěle zjistit a najít nejvýhodnější povinné ručení právě pro Vás. Vše je samozřejmě zcela zdarma a vyplnění je jen pro Vaše informační důvody. Vřele doporučuji a přeji příjemný zbytek dne.

S pozdravem
Martin Přikryl ;-)

17 kotě kotě | 3. října 2010 v 14:20 | Reagovat

konečně v tom mám jasno, díky moc!

18 milan milan | 23. listopadu 2010 v 19:44 | Reagovat

Maš to tu moc pěkny diky pomohl jsi mi s referatem

19 lukas lukas | 2. prosince 2010 v 20:44 | Reagovat

[4]:mě taky a docela hodně :-)

20 MARTIN MARTIN | 24. února 2011 v 19:29 | Reagovat

HUSTÝ

21 red prom dresses red prom dresses | E-mail | Web | 21. července 2011 v 7:58 | Reagovat

This is a good article and offer some helpful information for me,thank you!

22 Iva F. Iva F. | 27. dubna 2012 v 21:47 | Reagovat

Super, děkuji mockrát za přhledný soupis i s obrázky, takhle je to parádně pochopitelné i pro mne :o)

23 dany dany | 14. listopadu 2012 v 13:40 | Reagovat

děkuji moc

24 luca.s luca.s | 22. ledna 2013 v 21:43 | Reagovat

Moc děkuju! Nic tak přehledného a srozumitelného jsem nikde jinde nenašla. potřebovala jsem si ujasnit  rozdíly v názvech kvůli překladům a našla jsem všechno, co jsem potřebovala vědět. skvělý, diky!

25 rene rene | E-mail | Web | 1. srpna 2013 v 13:48 | Reagovat

Zajímavé :) Já minule musel měnit prasklé sklo u auta, kvalitní služby najdete u www.autosklabezplaceni.cz :-P

26 Jan Jakubec Jan Jakubec | E-mail | 1. února 2014 v 9:55 | Reagovat

Hezký den.
Váš článek Typy karoserií osobních automobilů jsem velice uvítal. Jenom prosím o přeformátování umístění obrázků a textů - vprostřed stránky se mi zobrazují tvary aut a příslušné texty jsou přesunuté doprava s viditelností pouze prvních pěti písmen z každého řádku.
Děkuji.
Honzajak

27 Ondra Ondra | 17. března 2014 v 7:14 | Reagovat

super ;)

28 vetsi znalec vetsi znalec | 27. května 2014 v 18:14 | Reagovat

A kde mas fastback joudo xD

29 carl carl | Web | 20. června 2014 v 10:33 | Reagovat

super práce, dávám na Fb ;-)  ;-)

30 Tomas Tomas | Web | 23. června 2014 v 11:03 | Reagovat

jsem ani nevěděl, že tolik typů je :D

31 Karel Karel | E-mail | Web | 9. září 2015 v 12:06 | Reagovat

Přesně, já také ne. A kdo ještě neslyšel o chiptuningu? Tuning motoru patří mezi top požadavků zákazníků dnešní doby http://camp-performance.cz/ :-D

32 Gustav Gustav | 28. září 2015 v 8:48 | Reagovat
33 field-11 field-11 | 2. června 2016 v 19:41 | Reagovat

Fastback je typ karoserie, který je velmi podobný liftbacku. Oba typy jsou funkčně stejné (zavazadlový prostor je přístupný velkou výklopnou stěnou), jen liftback po vizuální stránce více připomíná sedan, protože má za zadním sklem malý „schůdek“ imitující víko kufru. Fastback je, po stránce designu, sportovnější typ vozu. V průběhu devadesátých let 20. století se ale fastbacky začaly z nabídek výrobců automobilů vytrácet, dalo by se říci, že posledním mohykánem v této kategorii se stal Renault Mégane první generace, který se přestal vyrábět v roce 2003. Dnes (2011) zažívají svoji renesanci.
čerpano: https://cs.wikipedia.org/wiki/Fastback

Bylo by dobré doplnit to. ;-)

34 Jaroslav Jaroslav | E-mail | 30. května 2017 v 15:00 | Reagovat

Mám v technickém průkaze typ karosérie AC Kombi, ale auto mám Hatchback, co s tím?

35 Zraiggaf Zraiggaf | E-mail | 16. srpna 2017 v 0:51 | Reagovat

guaranteed authentic cialis
http://cialiswalmart.net - cialis over counter
  cialis offer
<a href="http://cialiswalmart.net">cialis over the counter at walmart
</a> - cialis more:for_health_professionals
does cialis work multiple attempts

36 Charlesenego Charlesenego | E-mail | Web | 23. srpna 2017 v 13:38 | Reagovat

<a href=https://www.viagrapascherfr.com/>Show more>>></a>

37 Briamfug Briamfug | E-mail | 19. října 2017 v 22:35 | Reagovat

viagra from 365 phramacy
http://viagrawithoutdoctorprescr.org - viagra without a doctor prescription
  cost viagra
<a href="http://viagrawithoutdoctorprescr.org">viagra without a doctor
</a> - viagra cost display posts from previous
viagra sellers in india

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama