Novinky a zajímavosti

A&T vydává nový speciál - Tuning GIRLS!

22. května 2009 v 11:04 | Lukáš Obermajer
Speciál našeho oblíbeného časopisu Autosport&Tuning, ve kterém by se před objektivy fotoaparátů a ve společnosti nablýskaných sporťáků ukázali krásné Tuning Girls, které potkáváme již několik let na posledních stránkách magazínu, si mnoho z nás už dlouhou dobu přálo. Naše přání byla nyní vyslyšena.

Už od 19. 5. můžeme najít na stáncích nový speciál Tuning girl speciál. Speciál je plný super kár a super koček. Potěš své oko a kup si Tuning girl speciál s plakáty, které udělají radost nejen tobě. To vše za skvělou cenu 69 Kč.

Mega poster Dominiky Mesárošové!
16× plakát super kočky se super károu!
XXL plakát s úhlopříčkou 93 cm!
XL plakát s úhlopříčkou 65 cm
plakát o rozměru A3

V dubnu dva autosalony

16. března 2009 v 14:43 | Petr Brdičko
Ludeco Team se v nadcházejícím měsíci zúčastní dvou autosalonů. Jeden z nich je, konečně premiérově, také v zahraničí.

25.4.2009 navštívíme již tradiční Auto Praha v Letňanském areálu, o den dříve zavítáme do Bratislavského autosalonu, který se koná celkově od 21. do 26.4.2009.

PRAHA

Na pražský veletrh se platí vstupné následovně:

děti do 6 let: zdarma
žáci, studenti, důchodci, ZTP: 60 Kč
základní vstupné: 100 Kč
rodinné ( 2 dospělí + 2 děti ): 200 Kč
Katalog AUTO PRAHA, FOR MEN: 40 Kč
Parkovné osobní vozidlo: 100 Kč

Otevírací doba:

10.00 - 18.00 (24. - 25. 4. 2009)
10.00 - 17.00 (26. 4. 2009)

BRATISLAVA

Pokud také uvažujete o cestě na Bratislavský autosalon, tak doporučujeme použít některého z levnějších dopravců, především pak Student Agency.

Autobusy Student Agency odjíždějí denně ráno v 6:45 z autobusového nádraží Florenc, jízdenka na pevné datum stojí 340 Kč, pokud máte možnost mít kreditovou jízdenku od Student Agency, tak vás vyjde na 300 Kč. Autobus odjíždí také z Brna, a to z autobusového nádraží u hotelu Grand, čas odjezdu je v 8:50, jízdenka stojí 260 Kč.

Autobus zpět odjíždí z autobusového nádraží Mlýnské Nivy, a to v 19:15, ceny jsou stejné.

Ten, kdo volí cestu po vlastní ose, tedy automobilem, to má jednodušší. Držet se dálnice D1 a poté dálnice D2 až do Bratislavy. Cesta autem při průměrné rychlosti 110 km/h trvá zhruba 3 hodiny.

Autosalon má otevřeno v dané termíny denně od 9 do 19 hodin, jen 21.4.2009 je NOVINÁŘSKÝ DEN. Čas otevírací doby a odjezdu autobusu vám dá prostor třebas i k prohlídce staré Bratislavy. Autosalon se pořádá v Incheba Expo Areně, která se nachází v blízkosti Nového Mostu a obchodního centra AUPark. Přesná adresa pro kontakt je Viedenská cesta 3-7.

Ceny vstupenek se pohybují od 3 do 10 Euro. 3 Eura platí děti, 5 Eur platí dospělý, 10 Eur je rodinné vstupné.

Tak nezahálejte a hurá na auta!!!

Ford Focus RS

22. února 2009 v 18:38 | Tomáš Dunčko
První vůz Fordu Focus RS opustil svou výrobní linku v německém Saarlouis. Vývojaři teamuRS se rozhodli pro radikální řez poté, co řada ST zakončila loňský rok okolo 15 500 prodaných vozů!

Sportovní řada Focus RS je poháněna přeplňovaným pětiválcem 2,5 l o výkonu 224 kW a točivém momentu 440 Nm. RS pod kapoutou schovává přesně 300 koní. Dále se díky inovacím pomocí zpětných vazeb majitelů sportovních tříd Ford zřídilo pár úprav. Zprvu se zameřilo na problém trakce. Některé výkonné vozy s pohonem předních kol mívají s trakcí problémy.

Dále byl vylepšen stabilizační systém ESP, který umožnuje i přes spuštěnou stabilizaci dravý styl jízdy. Ford RS je vybaven tzv. "RevoKnuckle". Jedná se o přední zavěšení, které potlačuje přenos točivého momentu do řízení. Občas to bývá slabá stránka silných vozů s pohonem předních kol, s tímto zařízením by však při intenzivní akceleraci nebo v zatáčce s nerovným povrchem neměl být problém. Točivý moment u těchto vozů bývá patrný především u vozů s širokými pneumatikami a samosvorným diferenciálem.
Z Focus ST bylo přidáno pár bodů do RS. Jako příklad můžeme uvést tlakoměr a teploměr oleje. Najdeme je společně v horní části palubní desky. Focus RS se vyrábí v několika možných troj či pětidvéřových verzích, modely Kombi i Hatchback.
Na trh by se měl dostat Ford Focus RS již v březnu .Prodávat se bude ve 20ti evropských zemích. U nás by se měl ukázat na konci dubna až začátkem června. Největší zájem se očekává ve Velké Británii, Švýcarsku a Německu.
Už teď však projevují zájem především lidé, kteří vlastní sportovní typ Ford a predevším Ford Focus ST.

"Jsme potěšeni návratem značky RS do našeho portfolia a radost nám dělá také zahájení výroby v Saarlouis přesně podle plánu," řekl John Fleming, prezident a generální ředitel Ford of Europe. "Intenzivní zájem o nový Focus RS projevují nejen oddaní příznivci legendární značky Ford RS, ale také potenciální noví zákazníci, kteří dosud nikdy vůz RS nevlastnili. Nepochybuji, že se do nového modelu Focus RS okamžitě zamilují."

Vozy RS se budou vyrábět ve speciálních odstínech zelené Ultimate, modré Performance a bílé Frozen.

Názor autora:
Vůz na mě dělá ohromný dojem svou elegancí, designem a vnitřním interiérem. Sportovní sedadla ''Recaro'' s anatomickým tvarováním, velice povedeně upravené výfuky v zadní postranní části, které mi z menší části připomína Subaru. Rozšířené umístění kol se širokými pneumatikami tvoří lepší stabilitu (což samozřejmě u sportovních typů vozů není žádná novinka).

Fiat chystá nové Uno

18. února 2009 v 6:00 | Lukáš Obermajer

Když Fiat před několika lety představil nové Punto, každého překvapila jeho velikost. Punto narostlo výrazně do všech směrů a v podstatě dosáhlo rozměrů o třídu většího Stila. Aby výrobce velikost novinky ještě zdůraznil, přidal názvu přídomek Grande.
Starší Punto však zůstalo ve výrobě a tak se naskytla otázka, zda je vůbec Grande Punto jeho plnohodnotným nástupcem. Fiat na odpověď nenechal dlouho a čekat a protože velice překvapivě zveřejnil seznam připravovaných modelů na několik let dopředu, bylo jasné, že brzy má do výroby přijít model, který se zařadí mezi poměrně velké Grande Punto a až příliš malou Pandu. Tím osudovým rokem byl stanoven právě rok 2009 a proto jsme velice zvědaví, co pro nás Fiat chystá.

Vše zatím probíhá v nejvyšší tajnosti, ale nám se podařilo získat alespoň základní informace.
Pod kapotu novinky se jako základní motor dostane připravovaný dvouválcový motot, který bude k dostání také jako přeplňovaný T-JET, který by měl výkonem i točivým momentem převyšovat tříválce
vyvinuté VW Group, to vše při zachování zdvihového obejmu 1,2 litru. Původní čtyřválce 1,2, které známe ze starších Fiatů Punto nebo z Pandy, bohužel v nabídce nebudou.
Silnější alternativou k malým dvouválcům bude větší čtyřválcový agregát o objemu 1,4 litru, pravděpodobně opět v několika výkonostních variantách, včetně verze T-JET. Ze vznětových jednotek je téměř jistý Multijet 1,3 a pravděpodobný je i silnější 1,6 litrový motor. Opět se ale často mluví o dvouválci, takže je možné, že nejmenším dieselem bude také dvouválcový motor.
Co se týče vzhledu vozu, panují různé názory. Každopádně bude vůz svým designem patřit mezi nové modely této italské značky, takže čekejme další variaci na téma Grande Punto nebo Bravo. Karoserie bude striktně třídveřová a bude stát na zkrácené platformě Grande Punta. Z fotografií je znát, že vůz je poměrně vysoký, což slibuje solidní výhled, ale na druhou stranu také horší jízdní vlastnosti v zatáčkách.
Jaké však bude nové Uno, jak by se měla novinka jmenovat, nemůže s jistotou zatím nikdo říct. Musíme se nechat překvapit.


Proslulý designér Pininfarina tragicky zahynul

7. srpna 2008 v 17:42 | Petr Brdičko
Známý italský designér Andrea Pininfarina zahynul 7. srpna 2008 ráno nedaleko italského Turína. Podle policie je příčina nehody jednoduchá - protijedoucí vozidlo řízené 78 letým řidičem se střelo s Pininfarinovým skútrem Vespa, mistr přeletěl přes řídítka a hlavou narazil do čelního skla automobilu. Na místě zemřel.

Andrea Pininfarina se narodil 26. června 1957 jako vnuk zakladatele designerské firmy Pininfarina. Oženil se s Cristinou Pellion, se kterou měl tři děti, syny jménem Blessed, Sergio a Luca. V roce 1981 se Pininfarina stal inženýrem mechaniky na škole Polytechnik of Turin a o rok později byl zaměstnán v USA ve firmě Freuehauf corporation. V roce 1983 se poprvé zapojil do rodinného podniku, kdy spolupracoval na projektu vozu Cadillac Allanté. V roce 1987 se stal vícemanažerem společnosti a o rok později manažerem. V roce 1994 povýšil na funkci ředitele a v roce 2001 dokonce na pozici Generálního ředitele.
Jeho život předčasně ukončila výše zmíněná nehoda.

Ze studia Pininfarina pochází několik skvostů automobilů, jako je Ferrari Enzo, Volvo C70, Lancia Montecarlo a nemalý podíl má Pininfarina i na voze Škoda Favorit, u kterého spolupracoval s konkurenční firmou Bertone.

Autosport & Tuning speciál – Jak na tuning vychází již 16. května

15. května 2008 v 14:41
Chtěl bys začít tunit svého mazlíka na čtyřech kolech a nevíš, jak na to? Chceš vědět, co jak v autě funguje a jak si udělat pořádnou hifi zástavbu? Nevíš, co můžeš podle české legislativy upravovat a co musíš nechat v původním stavu?
Právě pro všechny, kteří tuní svá autíčka nebo se na to chystají, vychází v polovině května Autosport&Tuning speciál Jak na tuning. A co v něm najdete? Získáte informace o profi přestavbách i soukromých úpravách. Zjistíte, jak co v autě funguje a díky našim článkům můžete sledovat postupy úprav. Pokud právě upravujete a ladíte svého oře, určitě se vám bude hodit i legislativa úprav, ze které se dozvíte, co a jakým způsobem můžete nechat zapsat do technického průkazu. A pro všechny milovníky dobré a hlavně hlasité hudby, jsou připraveny stránky o auto hifi.
Všechno tohle a mnohem víc najdete v Autosport&Tuning speciál - Jak na tuning.
Vychází 16. května 2008

F1 úvodník - jezdci

14. března 2008 v 16:54 | Petr Brdičko
.....ke stájím patří i jezdci

F1 úvodník - stáje

14. března 2008 v 13:38 | Petr Brdičko
Ludeco se v průběhu sezony formuli 1 povětšinou nevěnuje, úvodník do nové sezony se však hodí na všechny správné motoristické stránky. Ani my nezůstáváme pozadu a představujeme Vám všechny stáje,.....

Typy karoserií osobních automobilů

11. března 2008 v 19:23 | Lukáš Obermajer
Nemohl jsem se dívat na ten neustálý zmatek, který nastal při označování jednotlivých druhů automobilů, především díky současné módě crossoverů (kombinace prvků několika typů automobilů), a proto jsem se rozhodl sestavit přehlednou tabulku základních druhů karoserií. Doufám, že vám bude k užitku.

Plastikové TT v Mnichově

12. února 2008 v 12:47 | Petr Brdičko
Ačkoliv může nadpis vyznít jakkoliv komicky, nejedná se o žádnou legraci. U fotbalového stadionu Bayernu Mnichov v Německu se po cestách světem zastavila obří plastiková socha modelu Audi TT, kde bude stát následujících 35 dní. Socha u stadionu zastavila za účelem přilákání velkého množství fandů bavorského týmu, který potřebuje pro závěrečné boje o titul co největší podporu. Na cestách je tato socha už dva roky a navštívila různé světové metropole, mezi nimiž nechybí Berlin nebo HongKong. Při troše štěstí se může časem objevit i u některého z českých stadionů.

Škoda testuje funkční prototyp Fabie S2000

11. února 2008 v 12:29 | Lukáš Obermajer
V dnešních odpoledních hodinách zahájila Škoda Auto testování prvního funkčního prototypu vozu Škoda Fabia S2000. Soutěžní speciál vychází ze současné druhé generace modelu Fabia a je určen pro nasazení v seriálu Super 2000. Vůz pohání upravený atmosférický dvoulitrový čtyřválec, náhon je samozřejmě na všechna čtyři kola přes šestistupňovou sekvenční převodovku a trojicí mechanických diferenciálů. Kvůli možnosti účasti v soutěži Super 2000 nová závodní Fabia splňuje všechny pravidla daná pro tento seriál Mezinárodní automobilovou federací FIA.
Dlouhé testování během letošního roku by mělo pomoci připravit vůz k následné homologaci, aby mohl být využit na národní i mezinárodní úrovni. Ještě není přesně určeno, kdy bude vůz hotový, vše záleží na rychlosti vývoje, rychlosti testů a průběhu homologace. Vůz by měl být později nabízen i privátním týmům po celém světě.

Fiat 500 - auto roku 2008

6. února 2008 v 15:52 | Lukáš Obermajer
Nový maličký fiat 500 (Cinquecento) se světu oficiálně představil již 4. července loňského roku, ale až nyní, téměř po sedmi měsících se dostal do oficiálního prodeje i u nás. Zájem je obrovský a už po několika dnech pětistovky běžně vídám v ulicích Prahy. Fiat zvolil taktiku líbivých tvarů a roztomilého designu a je zřejmé, že vybral dobře. Design se nese v duchu původního Fiatu 500 z padesátých let, a to i v interiéru, včetně potahových látek, palubní desky, i výplní dveří. V celém voze jsou samozřejmě použity ty nejkvalitnější a pečlivě vybrané materiály. Fiat se zkrátka rozhodl veřejnost přesvědčit, že umí vyrobit levná a přitom kvalitní auta a je na cestě stát se opět automobilkou určující směr vývoje, která jde svou vlastní cestou a nepotřebuje přejímat od konkurence.
Pod maličkou kapotou je v základní verzi malý motor 1.2 (51kW), který i přes svůj malý výkon poskytuje lehkému vozu nadprůměrnou dynamiku. Pokud se vám to bude zdát málo, Fiat připravil i větší 1.4 (74 kW) který známe z velkého Brava. Milovníci nafty se musí spokojit s motorem 1.3 Multijet s 55 kW. Nejočekávanější je však model Abarth 500, který ve dvou verzích nabídne buď 1.4 T-Jet s 100kW (136 koní) nebo vyladěný 1.4 t-Jet SS se 114kW (155 koní).
Velkým lákadlem kromě dokonalého designu, přiměřené ceny a kvality je především vysoká bezpečnost. Fiat je na své nové modely právem hrdý. Vždyť od Grande Punta získaly všechny nové vozy v testech NCAP plné hodnocení pěti hvězdiček a dokonce tím odstartovali debatu, zda by se nemělo upravit a zpřísnit hodnocení automobilů v bezpečnostních testech. Ale ani to by 500 nevzalo její ohromnou torzní tuhost karoserie, nemluvě o standardní výbavě sedmi airbagů a ABS. Stabilizační systém ESP bude k dispozici se všemi motory a u verze 1.4 bude ve standardní výbavě.
Fiat 500 zvítězil v prestižní novinářské anketě především kvůli své výjimečnosti. V současnosti je běžné že velké automobilky oživují své staré modely a většinou (snad jen kromě New Beetlu, který se stal propadákem) sklízí na trhu nemalé úspěchy. Fiat však posunul celou věc ještě o mnoho příček víš, dokonce tak, že na novou 500 si počkáte ještě déle než na Lamborghini.
Není divu, Fiat si s tímto velmi důležitým modelem, který je především pro Italy víc než jen národní záležitostí, ve všech směrech opravdu záležet. Maličký Fiat postavený na upravené podlahové plošině o fous větší Pandy se tak stal nejbezpečnějším automobilem v nezávislém testu Euro NCAP.
V čem však pětistovka nemá konkurenci, je takřka nekonečná možnost individualizace. Výrobce udává astronomické číslo půl milionu možných kombinací úprav vzhledu interiéru a exteriéru vozu. Váš vůz tak může být jednoduchým denním vozítkem, ale také elektronikou napěchovaným strojem, kterému nechybí možnost připojení iPodu, Blue&Me, nebo speciálně pro 500 vyrobené navigační zařízení. Výjimečná je samozřejmě také délka záruky 5 let, nebo 500 000 kilometrů, při využití nabídky na financování vozu od Fiat Group Automobiles Financial Services.
Ceny sice nejsou nejnižší, u benzínových verzí přesto začínají na přijatelných 259 900 Kč, vznětové verze začínají na částce 329 900 korun.

Renault Laguna Coupé (Concept)

13. listopadu 2007 v 20:48 | Lukáš Obermajer
Renault představil na Frankfurtském autosalonu svoji vizi nového velkého GT, odvozeného z Laguny. Vůz vzhledově vychází z konceptu Fluence z roku 2004 a pod jeho kapotou by na nás měli čekat velké a silné benzínové i dieselové šestiválce. Koncept nového kupé se pohybuje na dvacetipalcových litých kolech obutých do pneumatik o úctyhodném rozměru 245/35 R20. Mezi další libůstky patří například bezrámová okna, difuzor v zadním nárazníku nebo šestistupňová převodovka.
Karoserie nového Renaultu Laguna Coupé concept je dlouhá 4685mm, široká 1964mm, vysoká 1372mm a má úctyhodný rozvor náprav 2710mm. K pohonu sériové verze Coupé budou sloužit jednak běžné agregáty dostupné v klasické Laguně, ale na přání mohou být k dispozici i mnohem silnější motory.
Coupé se podle všeho bude pyšnit silným šestiválcovým dieselovým agregátem, vyvinutým v rámci spolupráce Renaultu s Nissanem. Zdvihový objem by měl být 2,9 litru a nejvyšší výkon 170 nebo 195kW podle zvolené verze. Nejvyšší točivý moment by měl mít hodnou až 550Nm při 1700 až 3800 ot./min. Motory by měly Laguně Coupé propůjčit velmi dynamické jízdní vlastnosti, ovšem za přiměřenou spotřebou, i při relativně nízkých emisích oxidu uhličitého (údajně méně než 200 g/km).
Těm co nepovažují naftu za to pravé pod kapotou nabízí Renault vhodnou alternativu. V nabídce se totiž pravděpodobně objeví i šestiválcový benzinový motor o objemu válců 3,5 litru s parametry 177 kW/330Nm, známý z modelu Vel Satis. A to by bylo aby si s tímto motorem technici v Renaultu ještě trošku nepohráli a nenabídli nám o něco větší výkon i točivý moment. Oba dva motory by navíc měly být schopny splnit emisní standardy Euro 5, které vejdou pro nová vozidla v platnost až v roce 2011.
Neobvyklým prvkem v konstrukci velkého kupé je použití řízení všech čtyř kol (Coupé jej dostane jako první), které Renault nazval Active Drive. Čtveřice cestujících má v interiéru k dispozici automatickou klimatizaci, rádio s přehrávačem CD i MP3, navigaci, video a konektivitu přes Bluetooth. Teď už jen zbývá vydržet do jarního Ženevského autosalonu, kde by vzhledem k tomu, že od poloviny roku 2008 by měl začít prodej sériového vozu, měla být představena konečná podoba tohoto pro Renault naprosto vyjímečného vozu.

Seznamte se: Toyota RAV4 D-4D

1. října 2007 v 12:09 | Petr Brdičko
Nejprodávanější mezi SUV, taková je Toyota RAV 4, která se s velkými úspěchy vyrábí již od roku1994. Disponuje silným dieselovým motorem 2.2 a jeho výkon může dosáhnout až 130 kW, s nímž lze dosáhnout až rychlosti 200 km/h, stovku toto SUV zvládá za 9,3 sekundy. Nejnovější Rav4 může být vybaven až devíti airbagy, dokonce jedním kolenním pro řidiče, čímž by se Rav4 stal prvním vozem na světě s tímto vybavením. Vzhledem k jízdním podmínkám lze využívat bezproblémového přepínání předního a zadního pohonu kol.

Z jízdy tímto vozem budete mít příjemné pocity, hluk uvnitř vozu je minimální, jízda pohodlná, šestistupňové ruční řazení je pohodlné a velmi přesné. Pokud bychom na tomto voze měli hledat minusy, narazíme na cenu přiměřenou spíše bohatším vrstvám, jelikož nejlevnější verzi seženete zhruba za 970 000 Kč. Dalším záporem jsou příliš velké dveře prostoru pro zavazadla, které mohou být v jistých případech překážkou. Jakýmsi minusem může být i klasický design, nic překvapivého.
Celkem na závěr vzato, hezké, pohodlné, prostorné avšak cenově nepřístupné vozidlo, které fajnšmekry v oboru SUV rozhodně nezklame.

Zemřel Colin McRae

16. září 2007 v 23:29 | Petr Brdičko
Ačkoliv vždy za volantem velmi riskoval a rally ho vždy přibližovala k smrti blíž a blíž, zahynul tento legendární jezdec v helikoptéře. Něco okolo kilometru od skotského města Lanark se zřítil se svým AS350B2 i se svým pětiletým synem Johnnym, jeho šestiletým kamarádem Benem Porcellim a s rodinným přítelem Graemem Duncanem. Všichni na místě zahynuli. Po Richardu Burnsovi je to tak další velká osobnost rally, která předčasně opustila svět.

Vlastní jméno: Colin Steele McRae
Narozen: 5.8.1968
Zemřel: 15.9.2007, Lanark, Skotsko
Povolání: pilot rally
Úspěchy: mistr světa (1995), mistr Británie (5x), člen řádu Britského impéria, uvedení jeho počítačové hry Colin McRae Rally na trh (velký úspěch)
Pilotované vozy: Talbot Sunbeam, Vauxhall Nova, Ford Sierra XR, Subaru Impreza, Subaru Legacy, Ford Focus, Škoda Fabia

LUDECO tým děkuje

14. září 2007 v 15:54 | Petr Brdičko
Ludeco děkuje bikerce Terce Huříkové za poslanou podepsanou fotografii, kterou nám věnovala. Přejeme mnoho úspěchů do dalších let, především úspěšnou kvalifikaci na Olympijské hry do Pekingu a nemenší úspěchy i na nich. Ještě jednou, díky.

Černý víkend pokračuje

26. srpna 2007 v 11:36 | Petr Brdičko, Lukáš Obermajer
Po neuvěřitelném zkratu jednoho z účastníků mimoňského srazu tunerů, který zajel svým Golfem téměř padesátiletého návštěvníka se smrt přišla podívat i na závody Barum rallye. Vybrala si vůz se startovním číslem 81, Opel Astra, jehož pilotem byl Pavel Karlík. V obrovské rychlosti on i se svým spolujezdcem, Luďkem Kocmanem, vyjeli ze silnice a bokem narazili do stromu. Oba byli po vyproštění převezeni do nemocnice a podrobili se operaci, spolujezdec Kocman však následkům svých mnohačetných zranění podlehl. V době havárie se posádka tohoto vozu pohybovala na 55. místě celkově a na 3.místě v kategorii A7. Týmu Ludeco nezbývá nic jiného, než pozůstalým vyjádřit upřímnou soustrast.

Mimoňské války poznamenala tragédie

25. srpna 2007 v 14:32 | Petr Brdičko, Lukáš Obermajer
Dvanácté Mimoňské války, tedy populární sraz všech tunerů, poznamenala v pátek večer tragická nehoda. Opilý 18 letý mládík najel svým VW Golf do téměř padesátiletého muže. Díky rychlé reakci ostatních návštěvníků srazu dorazila na místo téměř okamžitě Policie ČR a Záchranná služba. Přesto muž po převozu na oddělení ARO v Českolipské nemocnici na následky zranění zemřel. Podle policie měl řidič v sobě několik promile alkoholu a čelí obvinění z ublížení na zdraví s následkem smrti a obvinění z ohrožení pod vlivem návykových látek. Návštěvníci akce poté auto mladíka téměř zdemolovali, když jej několikrát převrátili na střechu, dokud jim v dalším konání nezabránila policie. Tým Ludeco vyjadřuje pozůstalým upřímnou soustrast.
Poučíme se někdy?
Letošní Mimoňské války, dlouho očekávané vyvrcholení letošní sezóny, ovládla temná atmosféra. Jak již bylo výše zmíněno, došlo k tragické nehodě, při které opilý řidič způsobil smrt nevinného diváka. Není to první nehoda, která se u nás na tuningovém srazu stala, přesto mě velice zasáhla. Ihned se mi vybavil zážitek z 10. Mimoňských válek, kdy mladík najel do vozu, který parta kluků celý rok upravovala a vůz byl před několika dny dokončen. Hezky upravený Fiat byl zcela zdemolován, zcela opilý řidič si však vůbec neuvědomoval co provedl... Vzpomínám také na reakce pořadatelů na jinou vážnou nehodu, kdy řidič opět pod vlivem alkoholu vjel mezi spící účastníky srazu. Několik jich vážně zranil. Ze všech stran se k nám šíříly sliby, že se vše změní k lepšímu, že už k ničemu podobnému nedojde.
K tomu, aby byl někdo usmrcen došlo až včera. Je však nutno podotknout, že bezohlednost návštěvníků a lhostejnost pořadatelů si o to doopravdy koledovala. Byl jsem také svědkem toho, jak si namyšlaný frajer v Audi pelášil na plný plyn mezi lidmy a ještě sprostě označil pořadatele, který ho zastavil a sám při tom riskoval své zdraví. Jak se však řidič divil, když ho pořadatel vytáhl z vozu a několika ranami ho umoudřil. Asi to není správná cesta, bohužel však to jinak nepůjde. Pořadatelé nikoho z areálu nevykážou, a i kdyby, stejně bude mezi návštěvníky stále mnoho bezohledných. Lidé vůbec nemyslí na zdraví ostatních, ale jen na to svoje a neuvědomují si, že i oni nejsou v bezpečí. Značnou roli hraje i alkohol, který by se podle mého mínění na "svátku tuningu" vůbec neměl objevit. Kdyby byly u vjezdu pořádány kontroly vozů, určitě by si lidé rozmysleli něco do areálu "pašovat". Samozřejmě by alkohol neměl být k dostání ani v areálu. Ale to jsme zpět u zodpovědnosti zůčastněných...
Mimoňské války už nikdy nebudou co byly před včerejším hrůzným dnem, vždy už se za nimi potáhne černá skvrna, díky které doufám mnozí otevřou oči a na podobných akcích budou dodržovat pravidla, nebo na ně raději vůbec nepojedou. Chce snad někdo z vás mít na svědomí smrt někoho nevinného, nebo chcete nechat svůj vůz "zatrest" rozbít rozzuřeným davem? Uvědomte si prosím všichni, že ve světě tuningu platí vlastní zákony, které jsou však velice přísné...

Daewoo L4X - Sedan budoucnosti

3. června 2007 v 18:31 | Lukáš Obermajer
Daewoo odkrylo závoj z konceptu auta, velmi očekávaného velkého sedanu L4X, který nahradí dosud vyráběný Magnus.

Koncept vozu, který je vlastně již téměř finální verzí, ukázal směr, kterým se chce korejské Daewoo (v Evropě prodávané jako Chevrolet) ubírat v příštích letech. Hlavními cíly značky mají být kvalita, komfort a elegantní design. Doufejme však, že Korejci mají na tyto hodnoty stejný názor, jako my, mnohokrát jsme se bohužel přesvědčili o opaku. "L4X chce konkurenci ukázat, jak má vypadat opravdový luxusní sedan, a tak byl při výrobě kladen důraz především na vnitřní prostor a nadprůměrný komfort na zadních sedadlech. Měl by být špičkou ve své třídě." tvrdí Michael Grimaldi, prezident GM Daewoo. Dodal však, že koncept L4X není jen zaměřeno na styl, mělo by být nápadité a reprezentativní, aby upoutalo pozornost i těch nejsofistikovanějších zákazníků.
L4X pohání silný 3,6litrový vidlicový šestiválec, spojený s pětistupňovou automatickou převodovkou. Motor dosahuje výkonu 258 koní a 437 Nm, a vozu zapůjčuje velmi dobrou dynamiku. Co dává L4X šanci vystupovat z řady? Nadprůměrná dynamika umocněná pohonem zadní nápravy? Přesné řízení, naostřený styling, a ohromná torzní tuhost karoserie? Ano, to všechno. Jeho elegantní vnější design, který mimo jiné patří mezi nejpovedenější mezi velkými sedany, je charakterizovaný natáhnutou siluetou a širokým postojem zdůrazněným rozšířenými blatníky, delší zadní dveře vozu navíc propůjčují dynamické proporce.
Detaily vozu upozorňují na high-tech uvažování jeho tvůrců. Zadní lampy upoutají moderním chromovým designem, vepředu vás potěší bi-xenony. Při bližším pohledu vás navíc mile překvapí kvalita zpracování, donedávna korejským vozům cizí.
Design interiéru je komfortní, harmonický, přepychový s pozorností upřenou k detailům. L4X je velice prostorný a bezpečný. Pasažérům cesty zpříjemňuje příkladná ergonomika. Neuvěřitelně bohatá je však i předpokládaná základní výbava. Ta by měla zahrnovat nejen navigační systém, bi-xenony a automatickou klimatizaci, ale také například couvací kameru, elektricky ovládané záclonky, masážní a výhřevný systém zabudovaný v sedačkách a televizi s DVD přehrávačem.

Škoda Octavia vRS Combi po roce provozu

17. května 2007 v 14:17 | Lukáš Obermajer
Škoda Octavia se podle průzkumů v roce 2006 stala vzhledem k hodnocení uživately nejspolehlivějším novým vozem na českém trhu. Jak ale vypadá Octavia vRS po roce provozu? Co s ní udělalo 50 tisíc ujetých kilometrů?
Všechno dobré jednou skončí - a to je i případ kombíku Škoda Octavia vRS. Jeho původní hodnota a kvalita součástek velmi rychle klesá a je velmi těžké vůz v dobrém stavu udržet. Velikou předností a lákadlem ke koupi vozu je kombinace velkého (a tím myslím opravdu velkého) zavazadlového prostoru a sportovních jízdních vlastností. Žádný sporťák to sice není, ale když sešlápnete plyn ve stopadesáti, motor odpoví stejně rychle, jako když jedete šedesát.
Za celý rok se neobjevila žádná vážná závada. Zde musím výrobce pochválit, na druhou stranu ale musím vytknout nekvalitní používané materiály. Sedák sedadla řidiče se ve švech začíná párat. Sice to zatím drží pohromadě, ale na dobu, po jakou bylo auto používáno je to brzy. Zaznamenali jsme také nadměrné opotřebení pneumatik, ale to bude spíše stylem jízdy (kdo by s tímhle jezdil pomalu :-). Ale to není nic proti tomu, že celé přední světlomety, masku chladiče a nárazník lemuje spousta rýh. Lak a použité plasty jsou velice málo odolné odletujícím kamínkům...
Vše se ale vyvažuje dobrým pocitem z jízdy, řízení je poměrně přesné, jen občas mi přišlo docela tuhé. Posilovač holt vždy nezabere jak by měl. Spotřeba se také nijak výrazně nemění. Asi po půl roce bylo potřeba vyměnit brzdové destičky na předních kolech. S autem se jezdilo dost ostře a tak bylo jejich opotřebení rychlejší. Navíc jedna z destiček praskla. Příčinu se nám zjistit nepodařilo, technik ve Škodováckém servisu se s námi moc bavit nechtěl, odbyl nás s tím, že to byla vada materiálu.
Ale co naplat, vůz nás vždy dovezl na místo určení a skvěle posloužil i při rychlém stěhování větších předmětů. Při tom jsme zjistili, jak odolný je koberec v kufru, jen nás dopalovalo řešení sklápění zadních sedaček, které vytvářeli měkký stupínek, a sedačky se trochu omačkaly. Přesto se celé auto dá nádherně přirovnat k oblíbenému křeslu v obýváku - když přijdete domů unavení z práce, skvěle se v něm odreagujete...
 
 

Reklama