Váš tuning

Fiat Punto mk1

13. dubna 2007 v 15:09 | Lukáš Obermajer, Katy
Katy, členka klubu Girlstuning je tak šikovná spisovatelka, že na jejím seznamovacím dopise, které napsala o jejím šPuntu, není co vylepšit. Proto je zde tak, jak mi ho autorka poslala.
Od malička jsem se zajímala o auta a později i o motorky, ale tuning bylo pro mě skoro cizí slovo. Na podzim 2004 jsem si vybírala jaké si koupím první auto-jen tak na ježdění a navštívila jsem i první sraz, který rozhodl, jakým směrem můj život půjde dál. Volba nakonec padla na Fiat Punto od dědy, hlavně z důvodu, že jsem věděla co "mám" po technické stránce, i když motor je "vysavač" 1,1. Ještě auto nebylo moje a už jsem koukala jak ho upravit a co koupit. Nastala zima a začala jsem s vymýšlením, co bych mohla si sama na autě vytvořit, přetvořit atd. Pustila jsem se do lakování některých prvků interiéru do červena, aby to trochu vypadalo. Když jsem měla sprej v ruce, oživila jsem si trochu nudné origo nárazníky červenými lištami, které měly některé modely Punt v barvě od výroby. Tímto moje práce prozatím skončila a přišla na řadu muzika, protože vybavení od výroby s rádiem na kazety se nedalo poslouchat a já hudbou žiji.
Jelikož jsem o muzice ještě moc nevěděla tak jsem zjišťovala a radila se co a jak, za kolik, kam atd. V tu dobu jsem se dostala do kontaktu s Petrem Matoušem, alias Mr.Dynaboom. a nabídl mi pomoc, vybral komponenty a zapojil, za což mu dnes děkuji. Do kufru putovala třicítka subwoofer box MacAudio, čtyřkanálový zesilovač Macrom, dopředu 2pásmový repra od MB Quart,. Bez rádia by to ovšem nehrálo, a tady byla vybrána Alpine 9821R, kterou mi po roce ukradli , a nahradila ji Alpine 9841R. Takže máme trochu interiér, trochu muziky a můžeme vyrazit na první sezónu šPunta a mě, která už klepala na dveře.
Na srazy jsem ze začátku jezdila sama, protože jsem byla v "oboru" nová, ale netrvalo dlouho a kontakty se hrnuly (možná i díky mojí povaze extrovertaJ) Náhodou jsem se dostala i do soutěžení v EMMA, kateg. 2SW a získala dva pohárky. Na autě jsem se snažila ale pořád dělat i když to šlo pomalu. Další úpravou byl laděný výfuk s tlumičem od WM Motosport -koncovkou stylu DTM do vrchu a vložka sportovního filtru od KN. Za měsíc se dostalo konečně ke koupi kol,jenže se mi nelíbí jakékoliv kola, takže výběr byl dlouhý, ale nakonec to padlo na 7*15" Borbety BS,obutí jsem si vybrala od Dunlopu 195/45 a pak už jsem neslyšela na srazech hlášky tipu " kde máš kola? " Po čtyřech měsících jsem se opět vrátila k muzice, ale po estetické stránce, protože subáč a zesák byli jen tak v kufru položení.
Jelikož se auto používalo na denní ježdění tak se vymyslelo a vyrobilo dvojité dno,kde je schovaná rezerva a pov.vybava. Do práce jsem se také zapojila-vše potáhla látkou a přidržovala dřevo. Největší práci nám dalo plato, do kterého jsem si vymyslela vyřezat ornament a mám z něj největší. No a při tom řezání a "domácích úpravách" se zkrátila řadička a dala nová hlavice. Tímto úpravy na chvíli skočily, tak jako sezóna, ze které jsem měla na kontě dvanáct srazů a začala jsem přemýšlet a hledat co s exteriérem.U nás toho moc nebylo a když ano, tak se mi to nelíbilo nebo to stálo ranec. Inspiraci jsem hledala také v zahraničí, protože se u nás Punta ještě tak moc netunily jak teď a nakonec jsem našla - na ebay. Jako první věc, kterou jsem Puntíkovi koupila byla zadní čirá optika od FK Automotive. Největší oříšek a nejdůležitější rozhodnutí mě čekalo s nárazníkama, které jsem vybírala od začátku co auto mám. Kdysi dávno bych dopředu nacpala i styl předního nárazníku na Civiky apod. ostré hrany, ale nakonec jsem "zmoudřela", více se rozkoukala a zvolila si decentnější variantu (i když někdo tomu říká radlice na sníh) - přímo na Punto přední nárazník od firmy Cosmic-Tuning.de a spokojenost byla maximální. K tomu vyráběla stejná firma i zadní nárazník, takže se mi další rozhodování usnadnilo, teď jen objednat. Přišel měsíc leden, moje narozeniny a od přítele jsem nemohla dostat lepší dárek ! Akorát doba dodání byla nekonečná. Punťácký prahy jsem si koupila pro změnu v Česku. Ve zkrášlování exteriéru se pokračovalo i dále, tentokrát konečně přišla řada na přední světla angel eyes od Sonaru. Obě optiky jsem zvolila s černým podkladem. Jediný co mi ještě z venku chybělo byl podvozek, který se objednal o pár dní později, opět z ebay.de zn. nějaká RTS, snížení 60/40, jenže v průběhu sezóny jsem zjistila, že je snížení jiné, asi tak 30/30, takže bude ještě změna.
Sotva se nasadily světla a podvozek, naskytla se mi výhodná koupě červených skořepin Autostyle a k tomu jsem si přibrala i alu-koberce na míru. Hned na to jsem se zavřela do garáže a musela jsem vyzkoušet nárazníky,které konečně přišly, jak budou na autě sedět a vypadat. Pak nastalo shánění lakovny, vystužování nárazníků, zahlazování děr po znacích a taky došlo na mračení přední kapoty, které udělalo šPunto trošku dravější, ale jen na pohled. a k tomu se nakonec přidalo mračení i zadní spz-ky, s "vařením" si výborně pohrál můj přítel. On sám si dělá na autě snad všechno sám, takže jsme takový tuningový pár a doma se nám hromadí věci na auta. Na konci dubna se vezlo auto do lakovny do Znojma a za 14 dní bylo dílo dokonáno! Bohužel mi na celolak nezbyly penízky, takže se olakoval celý předek, celý zadek, prahy a ostatní je rozleštěné. Efekt to nakonec mělo stejný jako celolak, který bych už ráda letošní sezónu, tak jako očalounit interiér a dveře...
Nastal den "D" a pro mě šokující překvapení a obdiv, když jsem auto uviděla. Myslela jsem, že mi ho vyměnili a že to není moje kdysi škaredé Punto sériovka. Brzy na to začaly srazy a se šPuntem jsme jich pár úspěšně (nějaký pohárek v TC) i jen tak objely, jelikož srazy mě naplňují radostí a zážitky. Opravdu jsem na šPunto hrdá, jsem šťastná že jsem si splnila sen a zvládla to až sem! Všechny úpravy se dělaly za provozu, a možná i proto je jediné na co se nešáhlo motor, protože tam není zatím ani co upravovat, ale jednou se snad dostane na výměnu za silnější.
Na letošní sezónu se zatím podařilo vyměnit jen kola (za větší) a volant, ale už se těším na srazy, kámoše, pohodu a sluníčko.

Lancia Delta Integrale & Lancia Delta HF Turbo

5. dubna 2007 v 13:01 | Lukáš Obermajer
Lancia Delta. Hranatý hatchback z osmdesátých let už pomalu upadl v zapomnění. Od něj odvozený závodní speciál nikoli. Stal se legendou. A není čemu se divit. Kdo jiný dokázal téměř deset let na hlavu porážet jednoho soupeře za druhým? Ostatně, dodnes Vás zachovalá závodní Delta vyjde na nějaký ten milionek, ne-li víc.
Ptáte se, v čem to je? Všechno je to v motoru. Je velký, robustní a silný. V dobách, kdy Delta vyhrávala jednu rally za druhou, se stejný motor, vyladěný na nižší výkon, montoval i do velkého sedanu Thema. Ve vrcholné verzi 16V Turbo, se kterou jsem měl tu čest jet, má výkon přes 200 koní a krouťák 298 Nm. Téměr dvoutunový vůz katapultuje na 100 km/h za 7,2 sec. a dech mu dojde až při 240 km/h. V závodní úpravě měl motor výkon prý až 660 koní a lehoučkou Deltu vystřelil ke 100 km/h za neuvěřitelných 3,2 vteřiny. V těch dobách jsme obdivovali výkony domácí Škody Favorit...
Vůz, který se Vám pokusím představit nemá se závodní Deltou moc společného. Jedná se o obyčejnou Deltu Integrale Kat. Je to verze se sníženým výkonem a katalyzátorem, kvůli splnění přísných emisních norem, platných v Německu, Švýcarsku a Rakousku, kam byla převážně vyvážena. Pod kapotou je vylepšený 8V, postavený na platformě podvozku 16V verze. Ačkoliv se vůz tváří, že je nefalšované EVO, ve skutečnosti se jedná o úpravu karoserie laminátovými komponenty. Při úpravě se Jarda, majitel tohoto vozu a člen Lanciaklubu, snažil o vytvoření věrohodné kopie závodního vozu. Motor je tedy klasický 2.0 Turbo 8V, je po celkové repasi a jeho jedinou úpravou je přímý vzduchový filtr. Žádnou změnou neprošel ani podvozek. Výfuk byl zbaven katalyzátoru a doznívače, takže pouze roura.
Elektrony Jarda koupil od p. Vavřince, jsou hořčíkové o rozměrech 6,5Jx15palců. Obouvají pneu o rozměrech 205/50-15.
Vzhled vozu samozřejmě není v konečné fázi, do interiéru by měli přijít sportovní sedačky s 3 bodovými pásy. I brzdy by měli dostat nové sportovní kotouče. Jarda uvažoval také o zvýšení výkonu motoru na 300-350 koní, což u tohoto vozu není problém, ale má to i svoje nevýhody. Zvlášť co se týká životnosti motoru tak i spotřeba paliva, která může být neúměrně vysoká. Motor tedy prozatím zůstane v sériovém stavu a veškerá aktivita bude za účelem udržet auto v pojízdném stavu dokud to půjde. "Nejsem žádný závodník a ani závodit s tím autem nikdy nebudu" říká Jarda, já mu ale v duchu moc nevěřím :-)
Přestavba HF Turba
Po přestavbě Integrály na EVO zbyli karosářské díly z Integrály a jen tak se váleli roky v garáži. Prodat je Jarda nechtěl a tak ho napadlo přestavět Lancii Deltu 1.6 HF Turbo své manželky na Integrálu (pouze vzhledově). Výhodou je, že toto auto má všechny díly originální, kromě kapoty a zadního spojleru. Největší problém byl zadní podběh, který se musel vyříznout a předělat, protože Integrála má větší rádius blatníku, aby se tam vešla větší kola. Musel se tak vytáhnout včetně upravených dveří směrem ven, aby nebyla díra mezi dveřmi a blatníkem.

Výzva pro návštěvníky Auto Praha 2007

19. března 2007 v 21:36 | Petr Brdičko
Jak jistě víte, Ludeco v nedávné době rozjelo projekt, ve kterém na svých stránkách zpracovává reportáže o tuningem upravených vozech našich spoluobčanů. Zástupci naší společnosti se rozhodli, ostatně jako každý rok, že navštíví automobilovou výstavu Auto Praha 2007 spojenou s tuningovým srazem. Samozřejmě bychom chtěli využít této příležitosti a vyzvat Vás, kteří se se svým vozem chystáte účastnit tohoto srazu a měli byste zájem o naše zpracování reportáže o něm, abyste nám napsali žádost na e-mailovou adresu ludeco@email.cz, poslali nám alespoň jednu fotografii Vašeho vozu, abychom Vás na této skrumáži lidí a automobilů lépe našli a my za Vámi dorazíme, auto vyfotografujeme a Vy nám jej můžete představit. Je to určitě veliká šance, jak nechat zviditelnit Váš automobil.

Škoda Octavia 1,9 TDi

15. března 2007 v 15:37 | Petr Brdičko
Pokud Vám některým přijde tento automobil povědomý, nedivte se. Tahle Octavia za poslední rok navštívila dost tuningových srazů a dostala se i na stránky takových časopisů, jako Autosport & Tuning nebo Škoda Revue. Už jen pohled na ní Vám jistě řekne, že si majitel pořádně pohrál. Každopádně má tento vůz určitě něco do sebe. Toto zpracování Octavie má na svědomí BANDAC (vlastním jménem Radim), podnikatel z Teplic. Před lety se chtěl za prací dopravovat svým vozem, BMW E36, ale usoudil, že vysoká spotřeba bavoráčku by ho přivedla k příliš velké investici. Začal se tedy poohlížet po něčem, co by splňovalo po stránce provozní jeho představy. Přestože po Octavii nikdy netoužil, přijal velmi lákavou nabídku na právě přivezený automobil ze sousedního Německa. Předchozím majitelem byl postarší pán, auto však mělo skvělou výbavu, jako například elektrické ovládání oken, zrcátek, vyhřívaná sedadla atd.
Krátce po koupi tohoto vozu přišla první úprava, 17-ti palcová kola MAK Sting. Pro začátek mu to nejspíš přišlo málo a tak přidal mračení a přední masku Milotec a zadní světla od Sonaru. I tak auto plnilo stále svůj původní účel, tedy účel služebního vozu. Píše se červen 2005. Přes léto nechal Octavii po stránce tuningové odpočívat a přišel podzim a s ním nárazník firmy 666 tuning, dále zadní překryt nárazníku, který byl ale po chvilce odebrán, protože se k původnímu zamýšlení nehodil. Následovalo snížení celého vozu o 35 mm díky holandské firmě M.A.D. Sportive a jejím komponentům. Pomalu tu byla zima a Radimovi nejspíš začalo být líto užívat již takto upraveného automobilu ke svému zaměstnání a proto si pořídil jiný a Octavii odstavil, aby na ní mohl provést další úpravy, především karosářské. První z nich bylo prodloužení kapoty včetně úpravy přední masky.
Dále byly zavařeny prolisy dveří a boční blikače, následovaly úpravy zadních dveří a snížení společně s celkovým zmenšením prolisu pro SPZ. Dveře byly dále vybaveny odskokem na jejich otevření. Ve stejné době byl použit vzorník barev od Volkswagenu, aby z něj mohla být vybrána černá metalíza pro přední kapotu. Až do února 2006 se Radim rozhodoval, jakou barvu automobilu přiřadí. Stala se jí oranžová metalíza vybraná po vzoru Fordu Focus ST, která je složena z několika vrstev barev, perleti a laku. Pochází ze vzorníku Audi a v konečné podobě je to oranžová barva se zlatou perletí, kterou je možno spatřit při dopadu slunečních paprsků. Ve stejné době bylo auto vybaveno potažením interiéru, a to flockem v barvě oranžové a černé, tedy v té samé kombinaci, jako je karosérie, dále zadním nárazníkem firmy Carstyling a Tuning, tmavou keramickou fólií na zadní okna a nově také většími, 18-ti palcovými koly MAM 8, která jsou obuta v pneumatikách Matador Hectora 225/40.
Mimo nových potahů v barvě karosérie přišla na řadu i sada hlinikových pedálů a koberečků, řadící páka z Octavie RS a sportovní volant R1. Automobil je také vybaven plynovými vzpěrami INXS od Revil auto nacházející se v přední kapotě, přední maska je také obohacena o chromované příčky Milotec a můžete zde nalézt i podsvícení Led diodami. Ke správnému tuningu také patří náležitá audio soustava. V Radimově Octavii se dá hudba vnímat díky autorádiu Sony CDX GT 500, které dokáže přehrát i CD a to včetně formátu MP3, také díky trojpásmovým reprákům Magnat umístěným na zadním platu, díky tubě Blaupunkt GT a konečně díky zesilovači Gta 2 Special. Obě posledně jmenované součásti jsou uloženy v kufru vozu. Bonbónkem na závěr je DVD přehrávač Yakumo s 8-mi palcovým monitorem na palubové desce. Jak už jsem uvedl v úvodu, má tahle kráska s českými kořeny něco do sebe a Radim si za ní zaslouží náš obdiv, odvedl velký kus práce.
Máte doma také Vámi tuningově upravený vůz a chtěli byste ho prezentovat na internetu??? Neváhejte a napište nám žádost na e-mailovou adresu ludeco@email.cz a my o Vašem voze zpracujeme reportáž, podobnou této. Je to zcela zdarma... ;-)

Zviditelníme Váš vůz

11. března 2007 v 13:56 | Petr Brdičko, Lukáš Obermajer
Nová možnost pro ty, kteří mají ve svém osobním vlastnictví vůz, který byl i třeba jen lehce tuningem upravený. Jako příklad si přečtěte tento článek. Pošlete nám na e-mail i s jedním fotem vozu (nejlépe z profilu) Vaší žádost a my o něm připravíme reportáž. Realizaci reportáže je možné uskutečnit těmito způsoby:

1. Domluvíme si schůzku, auto nafotíme a Vy nám o něm budete vyprávět a "provedete" nás jím. Tuto možnost preferujeme, byla by výhodnější.
2. V případě, že bychom nemohli setkání uskutečnit (z důvodu vzdálenosti nebo nedostatku času) nám auto na mailu popíšete a pošlete nám více vlastních fotografií.

Účelem této nové sekce je zviditelnění Vašeho tuningem upraveného vozu. Máme kontakty na časopis Autosport & Tuning a také na firmu MaxPower. Naše stránky se těší vysokému zájmu, tudíž by Váš vůz určitě neušel pozornosti.

LUDECO team

Nissan Primera P10

1. března 2007 v 20:45 | Lukáš Obermajer
Při pohledu na tenhle Nissan bude zajisté mnoho z Vás váhat, kde je vlastně ten tuning... Upravit auto podle svého kusu neznamená mít nárazníky a prahy až na zem, řvoucí motor a karoserii svým designem připomínající kosmická plavidla známá jako UFO. Naopak, každý vůz potřebuje něco jiného, úpravy by měly dokázat spojit tuningový vzhled a použitelnost vozu a hlavně, měli by být provedeny vkusně, s citem. A o vkus tahle Primera rozhodně nouzi nemá. Ne nadarmo se říká, že nejhezčí úpravy vozů mají na svědomí ženy. Něco na tom bude.
Vlastníkem Nissanu je Doris, učitelka ekonomie na vyšší a střední odborné škole. Její největší zálibou jsou ale auta, a zvlášť to její. Zajímá se také o techniku, takže s případnými opravami nemá potíže.
Její stříbrný Nissánek byl dovezen jako bouraný koncem srpna 1999. Krátce poté prošel velice pečlivou opravou. Byly vyměněny poškozené díly karoserie, původní nárazníky nahradily nové, určené pro verzi GT a vůz dostal zcela nový, stříbrný lak. První dva roky sloužil jako prostorný, nenáročný, úsporný a hlavně spolehlivý dopravní prostředek, určený k cestování do práce.
Třetím rokem se ale s vozem začalo jezdit šetrněji, v zimě nesměl ven téměř vůbec. To však nedokázalo zabránit další nepříjemné životní zkušenosti. Primerce skočila do cesty srna, která poškodila karoserii po pravé straně. Konstrukce auta naštěstí náraz vydržela.
Doris si velice pochvaluje jízdní vlastnosti auta. Přes ne příliš oslňující výkon motoru je vůz dost dynamický, ale největší výhodou je sportovně laděný podvozek, doplněný o přesné řízení. Pod kapotou odpočívá dvoulitrový atmosférický dieselový motor, na dnešní agregáty výkonově nemá, ale potěší nízkou spotřebou, tichostí a klidným chodem. Díky jeho spolehlivosti je jeho provoz absolutně bez problému.
První úpravy se objevily v interiéru. Plastové díly palubní desky byly potaženy samolepící lesklou folií s motivem "Galaxy". Doris úmyslně díly nelakovala z důvodu možného odření barvy při častém používání. Jednotlivé díly folie dostaly přesný tvar podle šablony. Po vystřižení se lepily postupně na palubku a tvarovaly pomocí horkého vzduchu kvůli lepšímu vytvarování a zachování kontur. Interiér doplnily různé led kontrolky, teploměr, ukazatel vlhkosti vzduchu, několik leštěných nerezových detailů a černý UV neon a neon pod ruční brzdou. Původní žárovičky ve spínačích nahradily bílé led diody, obarvené transparentním modrým lakem.
Nejvíce práce ale dal motorový prostor. Původní majitel ho prý velice zanedbával, takže nezbývalo než mnoho dílů demontovat, vyčistit, nově nalakovat a zakonzervovat a umístit na původní místo. Práce vyšla na celé dva roky. Okolí motoru bylo nově nalakováno, plastové a pryžové díly zrenovovány speciálními přípravky, původní šrouby a stahovací pásky nahradily nové, nerezové a přes mřížku chladiče byl natažen tahokov. Celý prostor je decentně osvícen několika bílými led diodami. Do originálního boxu sání byl umístěn bavlněný Green filter, který trochu zlepšil zátah motoru. Kompletně byl také zrenovován nátěr podvozku, šrouby a upevňovací prvky byli nahrazeny za nerezové. Celý podvozek je nasvícen pomocí modrých neonových trubic značky Eufab v délce 125 cm pod prahy a 95 cm pod nárazníky. Upevňovací sponky trubic jsou pod prahy připevněny pomocí tavitelného plastu a jsou z boku kryty a chráněny černě lakovanými hliníkovými profily. Pod nárazníky jsou zakotveny do stávajících otvorů v konstrukci auta. Trubice byli později z jedné třetiny zakryty zrcadlovou folií, díky tomu je jejich svit mnohem intenzivnější.
Další úpravou je audiozástavba v zavazadelníku. Konstrukce je z alu profilů a plášť z překližky polepené fólií se stejným motivem, jako se objevuje na palubní desce. Lemy zdobí pásky z černého semiše (ty jsou zahnuté a mají za úkol snížit rezonance) a leštěné lišty. Uprostřed pod subwooferem je umístěný leštěný hasící přístroj imitující láhev s dusíkem a nalevo od něj je ještě malé PC. Na ozvučení se podílejí dva reproduktory Clarion 200W po stranách a uprostřed mohutný subwoofer Bose s výkonem 500W. Protože se ale v kufru auta občas převážejí různé předměty, jsou reproduktory chráněny mřížkou, která je chrání před poškozením. Celou zástavbu nasvětluje po otevření víka neon vyrobený z modrých led diod. V předních dveřích byly vyměněny původní reproduktory za nové, taktéž Clarion, ale s výkonem 150W.
Značná péče je věnována také zevnějšku vozu. Některé díly jsou nově přelakované, jiné chrání odolný bezbarvý lak. Lak je ošetřován voskem namíchaným z několika složek. Výsledkem je brilantní lesk a ochranná mikrovrstva, která se na laku udrží přes půl roku. Doris tímto voskem ošetřuje i kola a vnitřní části karoserie. Vůz je dodnes zcela bez koroze, i když je už 15 let starý a na tachometru má přes 250.000km. Původní 13" plechové disky nahradily nejprve 14" elektrony Alessio, v současné době jezdí auto na 15" elektronech AEZ. V zimě zdobí plechová kola chromované poklice.
Všechny úpravy na voze provedené jsou odstranitelné beze stopy a nenarušují povrch původních dílů. Myslím, že lepší péči už Primerka mít nemůže, Doris jí dává to nejlepší a ráda se o ni stará. Celkově nenásilný tuning je o to víc sexy, že je dílem příslušnice něžného pohlaví. Škoda že není takových lidí víc...
 
 

Reklama